Una Smilgaine

Dūla apmācībā

4 bērnu mamma. Mana pamatizglītība ir filoloģija (dr. filol.), esmu pētniece Latviešu folkloras krātuvē. Manas zinātniskās intereses saistītas ar grūtniecību un maziem bērniem. Šobrīd pētu ticējumus, tautas medicīnu, buramos vārdus, ieražas, kas saistīti ar bērniņa gaidīšanu, dzemdībām un pirmo laiku pēc dzemdībām.

Mans stāstījums būs par to, *kas ir dūla, *kā dūla var palīdzēt bērniņa gaidīšanas laikā, dzemdībās un pēcdzemdību procesos, *ar ko dūla atšķiras no vecmātes; *ko dūla dara un ko nedara.

Ja ir interese, labprāt pastāstīšu arī par latviešu tradīcijām – ko agrākos laikos drīkstēja/nedrīkstēja darīt grūtniecības laikā; kā notika dzemdības (kas tajās piedalījās, kur notika, kā agrāk atvieglināja dzemdības, utt.); kāds latviešu tradīcijās bija pēcdzemdību process mammai un bērnam (kā veicināja dzemdes aizvēršanos, kā palīdzēja mammai atgūt spēkus, ko darīja ar placentu; kā noritēja bērniņa mazgāšana, ģērbšana, likšana pie krūts, vārda došana; arī saru pēršana, spārnu cirpšana, pinekla ciršana, utt.)